ul. Osiedle 76
86-005 Ciele
woj. kujawsko-pomorskie

882 058 666
510 140 537

Aktualności

  • Zmiany na Egzaminie Ósmoklasisty 2025

    czwartek, 20 lutego 2025

    Ważne! MEN opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty.

    Planowane NOWOŚCI to wydłużenie czasu trwania egzaminów z:

    • języka polskiego do 150 minut,
    • matematyki do 125 minut,
    • języka obcego do 115 minut.

     
    Wszystko o egzaminie z języka polskiego

    Na egzaminie z języka polskiego w 2025 r. pojawią się istotne modyfikacje. W pierwszej części arkusza uczniowie zmierzą się z dwoma tekstami: literackim i nieliterackim, do których dołączone będą zadania, także dotyczące treści i problematyki lektur obowiązkowych. Nowością jest to, że tekst literacki nie musi pochodzić z kanonu lektur obowiązkowych.

    Zadania mogą dotyczyć lektur z klas IV–VI: Akademia Pana KleksaKajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks), Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafaChłopcy z Placu BroniHobbit, czyli tam i z powrotem. Jednak te zadania nie będą sprawdzać znajomości całej książki, ale będą się odnosić się tylko do podanego fragmentu.

    W drugiej części arkusza uczniowie napiszą wypracowanie na jeden z dwóch podanych tematów. Możliwe formy wypowiedzi to: rozprawka, opowiadanie i przemówienie. Warto zaznaczyć, że w latach 2025–2028 w wypracowaniu uczniowie mogą się odwoływać do lektur wykreślonych z podstawy programowej z 2024 r.

    Wszystko o egzaminie z matematyki

    Egzamin z matematyki w 2025 r. wróci do formatu arkusza stosowanego w latach 2019–2020, co oznacza zwiększenie liczby zadań. Uczniowie rozwiążą 15 zadań zamkniętych oraz 6 otwartych (w latach 2021–2024 były tylko 4 takie zadania). Łącznie mogą zdobyć 30 punktów. Dodatkowo od 2025 r. ma być wprowadzone e-ocenianie, które umożliwi bardziej precyzyjną i zautomatyzowaną ocenę prac uczniów.

    Wszystko o egzaminie z języka obcego nowożytnego

    Egzamin z języka obcego nie zmieni formatu, który obowiązywał w latach 2021–2024. Arkusz egzaminacyjny składa się z pięciu części: rozumienia ze słuchu, rozumienia tekstów pisanych, znajomości funkcji i środków językowych oraz wypowiedzi pisemnej. W części dotyczącej tworzenia wypowiedzi pisemnej uczniowie napiszą tekst: e-mail lub wpis na bloga, o długości 50–120 wyrazów. Oczekiwany poziom biegłości językowej to A2 (A2+ w zakresie rozumienia tekstów).

    Czytaj więcej
  • WOŚP-podsumowanie

    środa, 31 stycznia 2024

    17 stycznia nasza szkoła ponownie zagrała z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Zbieraliśmy datki do puszki, a wszystkich uczniów zaprosiliśmy do kawiarenki przygotowanej przez uczniow klasy 6 i 8, z której dochód również przekazaliśmy na Orkiestrę. W tym roku udało nam się zebrać 2471,77 zł! Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie, a rodzicom za przygotowanie ciast do kawiarenki.

     

    - - dyplom-wosp.jpeg  

    Czytaj więcej
  • Spotkanie z podróżniczką

    czwartek, 16 stycznia 2025

  • Zmiany na egzaminie ósmoklasisty

    piątek, 20 września 2024

    INFORMATOR o egzaminie ósmoklasisty od roku szkolnego 2024/2025

     

    Egzamin ósmoklasisty 2025.

     

    Co się zmieni? Nowe wymagania

     

    Egzamin ósmoklasisty 2025 - jakie zmiany czekają uczniów ósmych klas? Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała nowe wymagania. Ma to związek z tym, że od 1 września 2024 r. w szkołach będzie realizowana "odchudzona" o ok. 20 proc. podstawa programowa kształcenia ogólnego.

    Od 1 września 2024 r. w szkołach będzie realizowana uszczuplona o ok. 20 proc. podstawa programowa kształcenia ogólnego. W związku z tym uczniów czekają zmiany podczas egzaminów.

     

    Od nowego roku szkolnego będą one przeprowadzane znów w oparciu o wymagania podstawy programowej, a nie - jak w ostatnich latach - wymagania egzaminacyjne wprowadzone w związku z pandemią COVID-19.

    Z jakich przedmiotów ósmoklasiści będą zdawali egzamin w 2025 r.

    Uczniowie ósmych klas przystępują do egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych, tj.:

    języka polskiego,

    matematyki,

    języka obcego nowożytnego.

    Uczniowie nie będą wybierali czwartego przedmiotu na egzaminie.

     

     

    Egzamin ósmoklasisty 2025 z języka polskiego. Co się zmieni?

    Czytaj więcej

Partnerzy