ul. Osiedle 76
86-005 Ciele
woj. kujawsko-pomorskie

882 058 666
510 140 537

Aktualności

 • Informacja

  piątek, 18 grudnia 2020

  Ze względu na zamknięcie szkoły w okresie

  od 23.12.2020 do 06.01.2021 r.

  wykazy opłat stałych będą przesłane w okresie

  12 - 13.01.2021 r.

  Termin uiszczenia opłat zostaje wydłużony

  do 16.01.2021 r.

  Czytaj więcej
 • Boże Narodzenie na świecie

  czwartek, 17 grudnia 2020

  ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA NA ŚWIECIE

   - - globe.jpg

   

  Boże Narodzenie i Wigilia to dni, na które zawsze czekamy. Kojarzą nam się z czasem spędzanym z rodziną, stołem uginającym się od świątecznych potraw i prezentami.

  Jak Święto Bożego Narodzenia jest obchodzone w innych krajach?

   

  Święta w Argentynie

  Kolacja wigilijna rozpoczyna się bardzo późno bo o 22/23. Argentyńczycy często kolację spożywają przy grillu w ogrodzie. W Argentynie nikt nie pości, mając tak doskonałe steaki to idealne danie żeby właśnie nim celebrować narodziny. Na wigilijnym stole spotkacie również indyka, sałatki, faszerowane pomidory, świąteczny chleb.

   

  O Północy następuje krótka przerwa w Święcie na puszczenie w niebo fajerwerków. Sporo Argentyńczyków zamiast sztucznych ogni wybiera papierowe lampiony.

  - - argentina.jpg

   

  Czytaj więcej
 • HEJ! KOLĘDA, KOLĘDA….

  czwartek, 10 grudnia 2020

  - - nuty.png

  HEJ! KOLĘDA, KOLĘDA….

  Gdy myślimy o Bożym Narodzeniu to z pewnością pierwszymi skojarzeniami, jakie przychodzą nam do głowy są: kolacja wigilijna, choinka, szopka, prezenty i… KOLĘDY. Ich rodzinne śpiewanie podczas Wigilii jest cudowną tradycją. Czy jednak śpiewając je zastanawialiście się kiedyś, jaka historia kryje się za ich słowami? Czy próbowaliście wyobrazić sobie jak wyglądała cicha noc, jak czuli się pasterze podczas rozmowy z Aniołem oraz o czym myślała Maryja, tuląc do snu Jezusa? Często jest tak, że śpiewając te piękne bożonarodzeniowe utwory nie zastanawiamy się głębiej nad ich treścią. Dlatego proponuje Wam zajrzeć do książki

  „O kolędach. Gawęda”? Emilii Kiereś

  - - book-1.jpgZ- - book-2.pngznajdziecie tam teksty dwudziestu najpiękniejszych bożonarodzeniowych utworów, wraz z nutami i chwytami gitarowymi, co już samo w sobie będzie zaproszeniem do rodzinnego kolędowania. Jednak to, co w tej książce najpiękniejsze kryje się w opowiadaniach, które towarzyszą każdemu z utworów. Autorka pomoże Wam zastanowić się nad tym, gdzie zabiera nas dana kolęda. Wspólnie pochylicie się także nad uczuciami poszczególnych postaci, o których opowiada dana pieśń. Będzie to wspaniała podróż do czasów narodzenia Chrystusa. Gawęda o kolędach pełna jest refleksji, a jej lektura cudownie wzrusza i pomaga dostrzec to, co w Bożym Narodzeniu jest najważniejsze!

   

   

  Czytaj więcej
 • Mikołajki

  piątek, 04 grudnia 2020

  - - hat.png6 grudnia – MIKOŁAJKI!

   

  Na ten dzień wszystkie dzieci czekają z utęsknieniem. To sygnał , że Święta Bożego Narodzenia już tuż, tuż…

   

  - - santa.png

  TROSZKĘ HISTORII

  Po osobie świętego Mikołaja pozostało bardzo niewiele, nie wiadomo więc dokładnie, jak wyglądało jego życie. Najprawdopodobniej Mikołaj urodził się w bardzo bogatej i pobożnej rodzinie, w mieście Patara nad Morzem Śródziemnym, w rzymskiej prowincji Licji – dzisiaj jest to kraina w Turcji. Jako młody człowiek Mikołaj został biskupem stolicy Licji Miry. Mieszkał tam do samej śmierci, czyli około 342 roku. Jak wykazała ekspertyza jego grobu, Mikołaj umarł dokładnie szóstego grudnia.

  O ile prawdziwych wiadomości o Mikołaju zachowało się bardzo niewiele, to już legend i mitów związanych z osobą świętego powstało całe mnóstwo. Zawsze Mikołaj przedstawiany był jako osoba tajemnicza, niezwykle dobra i pomagająca wszystkim ludziom. Już jako dziecko Mikołaj wyróżniał się swoją pobożnością i dobrocią wobec bliźnich. Będąc już dorosłym człowiekiem, Mikołaj dzielił się swoim bogactwem z wszystkimi potrzebującymi, a z pomagania innym nie zrezygnował również wtedy, gdy został już mianowany na biskupa. Hojną ręką rozdawał jałmużnę, nocą zostawiał przed domami biedoty woreczki z pieniędzmi. Jedną z opowieści o szczodrości Mikołaja jest historia trzech córek bardzo biednego mieszkańca Licji, który nie mógł zapewnić dzieciom żadnego posagu. Dzięki pomocy Mikołaja wszystkie trzy córki szczęśliwie wyszły za mąż. Dzięki swoim dobrym uczynkom św. Mikołaj otrzymał od Boga dar czynienia cudów.

  Wzmianki o zwyczaju obdarowywania się prezentami w Polsce można znaleźć już w tekstach z XVIII wieku. Dzieci otrzymywały w dniu św. Mikołaja jabłka, złocone orzechy, pierniki i drewniane krzyżyki.

  - - gift.png                                  - - tree.png                       - - gift.png

  Czytaj więcej

Partnerzy